Každý člověk by chtěl mít zdravý chrup, aby vůbec nemusel chodit za zubařem. V článku vám dáme rady jak se chovat, aby jste měly zdravý chrup.

Pravidelné čištění zubů

Základem by mělo být správné čištění zubů. Říká se, že na správně vyčištěných zubech se neudělá kaz. Zuby by jsme si měly čistit alespoň dvakrát denně (ráno po probuzení a večer před spaním). Možná se to zdá jako samozřejmost, ale spousta lidí to tak nedělá. Dobré je také alespoň jednou za týden využít mezizubní kartáček.

Chodit na preventivní prohlídky 2x ročně

Pokud si chcete zachovat zdravé zuby, tak je určitě dobré chodit 2x ročně na preventivní prohlídku. První prohlídku si musíte zaplatit, druhou vám už jako preventivní proplatí stát neboli pojištovna. Když chodíme na preventivní prohídky, tak se nám nemůže vytvořit hluboký kaz a budete mít tak maximálně malé kazy.

Využíváme i zubní hygienu

Kromě zubního lékaře by jsme měly využívat i služeb zubní hygienistky. Ta se stará zejména u dásně a také o plak, který tam nemá co dělat. Jinak hrozí paradontóza, což může skončit až úplnou ztrátou zubů. Takže i tady není dobré nic podceňovat. Dále k přečtění doporučujem článek bolest zubů babské rady.

Velkou hraji správná výživa

Na kvalitu zubů a hlavně na kazivost zubů má strašně velký vliv složení naší stravy. Nejvíce zubům škodí jednoduché cukry a sacharidy. Měly by jste je tedy omezit. Obecně je dobré se držet zásad zdravé výživy. Uvnitř článku zdravá výživa jídelníček se můžete podívat jak vlastně může vypadat takový jídelníčk během zdravé výživy.