Kdo by se nesetkal s problémem lámavých nehtů? Zlámané a roztřepené nehty nevypadají vůbec hezky. Bohužel své ruce vystavujeme na odiv neustále – při jízdě v tramvaji, u pokladny v obchodě či v restauraci. Kdo z nás nezná ten trapný okamžik, kdy se své nehty snažíme skrýt před zrakem druhých. Správná manikúra a zdravé, upravené nehty jsou dnes známkou čistoty a hygieny. Jak se můžeme nepříjemného problému lámavých nehtů zbavit?

Nehty jsou deriváty kůže, což znamená, že na ně platí stejné vlivy a stejná pravidla jako na naši pokožku. To, co škodí pokožce, škodí i nehtům. Na nehtech se projevuje mnoho vnějších i vnitřních vlivů – od potravy a saponátů až po celkovou životosprávu.

Nehty jako ukazatel zdravotních problémů

Nejhorší příčinou lámavosti nehtů jsou však vážnější zdravotní problémy. Pokud pro své nehty uděláme vše, ale nehty se stále lámou, je nutné zajít si ke svému lékaři. Jednou ze zdravotních příčin lámavých nehtů může být porucha funkce štítné žlázy, která způsobuje vysychání jak pokožky, tak nehtových lůžek. Dalším zdravotním problémem může být anorexie a jiné poruchy příjmu potravy, kdy vaše tělo nemá dostatek vitamínů a živin a celkově slábne. Tato slabost se projevuje vypadáváním vlasů, řídnutím kostí a oním lámáním nehtů.

Příznak nedostateku vitaminů a minerálů

Nejčastější příčinou lámavosti nehtů je nedostatek vitaminů a minerálů. Pro pevné a nelámavé nehty jsou důležité minerály jako hořčík, křemík, zinek, selen a vitamin A. V první řadě je tedy důležité upravit svůj jídelníček. Kromě výše uvedených živin je potřeba do těla dostat také železo, vápník, vitamin D, skupinu vitaminu B a bílkoviny. Při problému lámavých nehtů doporučuji konzumovat více listové zeleniny, mrkvě, mléčných výrobků, ryb, vnitřností a masných výrobků. Nestačí-li vašemu tělu minerály a vitaminy obsažené v potravě, můžete dále zkusit doplňkové preparáty, které budou obsahovat výše uvedené minerály a vitaminy. Velké procento žen pro posílení nehtů užívá také pangamin čili pivovarské kvasnice, které obsahují vitaminy skupiny B.

Vysoušení zapříčiněné saponáty

Druhým problémem kromě nedostatku živin je vysušování nehtového lůžka a celého nehtu. Vysušování je zapříčiněno například používáním mycích prostředků a dalších saponátů, mimo jiné také nevhodným mýdlem. Proti vysoušení pomáhají regenerační krémy a oleje, které dodají nehtům potřebné minerály a vitaminy. Vhodné je po každém umytí rukou namazat nehty speciálním ochranným krémem s obsahem glycerinu. Jednou za čas si dopřejte vyživující a zvláčňující masku. Jako masku můžete použít například mandlový olej, kterým si večer natřete nehty, ruce zabalíte do lehkých bavlněných rukavic a krém necháte působit přes noc. V neposlední řadě můžete zkusit parafínový zábal, který vám udělají v každém kosmetickém studiu.

Určitě je dobré se vyhnout se dalším negativním vlivům, například dlouhodobému stresu,

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Komentáře uzavřeny.