Trápí vás suchá pleť? Bojíte se nadcházející zimy, která suché pokožce vůbec nesvědčí? Zimní vzduch je vysušený a plný statické elektřiny, která ze vzduchu odčerpává veškerou vlhkost. Pak zrovna vám přinášíme několik tipů a rad, jak se o svou suchou pleť postarat.

Pokud vás trápí zarudlá pleť, plná odlupujících se šupinek vyschlé pokožky, pak patříte ke skupině žen se suchou pletí. S nadcházejícími chladnými obdobími byste měli zjistit, jak se o svou pleť postarat a zajistit jí dostatek péče a hydratace.

Problémy suché pleti

Suchá pleť je spjatá s velkým množstvím problémů a neduhů. Suchá pleť vyvolává pocit pnutí, ke kterému dochází hlavně v okamžiku omytí pleti vodou, s kterou si suchá pleť vůbec nerozumí. Na suché pleti se tvoří šupinky a tento typ pleti také podléhá tvorbě vrásek.

Musíte však rozlišovat mezi suchou a citlivou či dokonce atopickou pletí, neboť citlivá pleť a pleť trpící na atopický ekzém vyžadují jinou péči než pleť suchá. Atopickou pleť poznáte, tvoří-li se na ní větší množství šupinek, pleť svědí a tvoří se na ní zánětlivá místa.

Suchá pleť může představovat i symptom onemocnění, například poruchu funkce štítné žlázy nebo diabetes. Pokud se bude stav vaší pokožky zhoršovat, raději vyhledejte dermatologa.

Jak pečovat o suchou pleť?

Základním kamenem je správná strava

Pokud se o sebe a svoje tělo chceme důkladně starat, musíme vždy začít změnou jídelníčku. Většina problémů našeho těla je spjata s chybějícími živinami či vitamíny. Bojovat se suchou pletí vám pomohou zdravé tuky (ryby, ořechy, avokádo atd.) a pravidelný pitný režim.

Svému tělu dodejte vitamíny A (játra, vejce, sýry a zdroje betakarotenu) a E (celozrnné výrobky, ořechy a zelenina).

Každodenní hygiena

Lidé trpící na suchou pleť by se měli raději vyhnout používání mýdel a podobných klasických přípravků, neboť ty pleť spíše vysušují. Mýdlo či gel tedy vyměňte za pleťová mléka a jemné micelární vody určené pro citlivou pleť.

Pozor si dejte i na umývání obličeje obyčejnou vodou, protože i ta vaši pleť vysušuje. Pokud si jednou za čas rádi poležíte ve vaně plné horké vody, raději do ní přidejte jemné olejíčky, které vaší pleť zvláční a zabrání jejímu zbytečnému vysušování.

Speciální kosmetika

Nejlepšími přípravky pro vaši suchou pleť jsou speciální kosmetické přípravky přímo z lékárny. Krém by měl být mastnější, určený pro suchou pleť a hlavně by neměl obsahovat konzervační látky a také by neměl být parfémovaný.

Při hledání ideálního pleťového krému se zaměřte na obsah vitamínu A, E či pupalkového oleje.

Zdroje vysoušení

Snažte se vyhýbat zdrojům vysoušení vaší pleti, tedy chladném a větrnému počasí, nadměrnému slunění, pobytu v klimatizovaných místnostech, používání nešetrných přípravků s obsahem alkoholu a kouření.