Zdravé, silné a lesklé vlasy vypadají krásně, dokážou přitáhnout pohled každého a také dokážou každého okouzlit. Vlasy dokreslují celkový vzhled člověka. Barva, střih a účes dokážou zvýraznit naše rysy, barvu pleti nebo barvu očí, dokážou zakrýt nedostatky a naopak podtrhnout přednosti. Neexistuje žádný univerzální recept, na krásné vlasy a slušivý účes. Vlasy každého z nás potřebují něco jiného a každému z nás sluší jiný účes. Jedinou univerzální radou je pravidelná péče a výživa.

K ženě vždycky patřily dlouhé vlasy, od začátku dvacátého století se účesy zkracovaly a zkracovaly, až dnes se opět navrací trend dlouhých rovně zastřižených vlasů. Jestliže si chceme nechat vlasy narůst, je pro nás důležité znát odpověď na otázku, jak dlouho vlasy rostou?

Kolik má člověk vlasů?

Dlouhé vlasy

Jak rychle rostou vlasy

Člověk by řekl, že přírodní blonďáci mají nejmenší počet vlasů, protože jejich vlasy vypadají tak jemně. Pravdou sice je, že i barva vlasů (tedy pigment) ovlivňuje počet vlasů. Zajímavostí však je, že právě blonďáci mají vlasů nejvíce. Naopak fakt, že nejméně vlasů mají zrzci, není nijak překvapující. Co se týče skutečných čísel, realita je taková, že blonďáci mají cca kolem 140 000 vlasů, bruneti a černovlasí kolem 110 000 až 80 000 vlasů, zrzci pak kolem 80 000 vlasů. Zprůměrujeme-li tyto počty, vyjde nám, že na jednom centimetru čtverečním vlasové pokožky máme 180 až 300 vlasů.

Životnost vlasů činí 2 až 6 let. Přičemž vlas během tohoto období prochází třemi fázemi – růstová fáze, degenerační fáze a klidová fáze. Vezmeme-li celkový počet vlasů, které máme na hlavě, a rozdělíme-li je v procentech mezi tyto tři fáze, dostaneme hodnoty – 80 % až 90 % v růstové fázi, 10 % až 20 % v degenerační fázi a 2 % až 3 % ve výpadové fázi.

Jak rychle vlasy rostou?

Rychlost růstu vlasů představuje zhruba 0,3 až 0,4 milimetru každý den. Za měsíc nám tak vlasy vyrostou přibližně o centimetr. Což by znamenalo, že za rok si můžete nechat narůst vlasy až o 24 centimetrů, které představují již slušnou délku.

Problém však je, že každý máme jinou genetickou výbavu, která způsobuje i to, jestli vlasy rostou, jak moc rostou a do jaké délky rostou.

„Zastřihnout a porostou rychleji“

Druhým problémem je to, že nemůžeme nechat vlasy růst a růst, dokud nenarostou do požadované délky, ale musíme je nechat pravidelně zastřihnout. Naše maminky nám říkaly, že když se necháme ostříhat, tak nám vlasy porostou rychleji. Což vůbec není pravda, myslím si, že si to vymyslely naše maminky, aby nás vůbec ke stříhání donutily. Přesto stříhání má určitý vliv na růst, ale hlavně na kvalitu vlasů. Jakmile zastřihneme poškozené konečky, začnou se naše vlasy regenerovat a zregenerované vlasy jsou zdravé a zdravé vlasy mohou růst.

Základem je výživa a péče

Toužíte-li po krásných vlasech, nezbývá vám nic jiného, než o vlasy pořádně pečovat pravidelně je stříhat, česat, nestahovat do culíků a drdolů. A hlavně je potřeba vlasy vyživovat. Zaprvé musíme nasadit určitý zdravý životní styl a vyváženou stravu sami sobě. Zadruhé se musíme o vlasy starat a vyživovat je kvalitními produkty i přírodními maskami či zábaly.

Tip: Odvar z kopřiv pro růst a lesk zdravých vlasů

Posbírejte listy kopřiv a zpražte je horkou vodou, nechte chvíli vyluhovat a potom odlijte odvar bez listů. Tímto odvarem si umyjte vlasy. Nezapomeňte vlasy na závěr opláchnout vodou a šamponem.