Prošla jste se po společných sprchách v posilovně bosá? Půjčila jste si ručník od kamarádky nebo jste v létě běhala bosá v trávě? Tak přesně takto se dá chytit kožní plíseň. Stačí jeden dotyk, stačí si jednou něco půjčit a máte vymalováno. Jaká jsou specifika kožní plísně? Dá se vyléčit doma? A jak léčba probíhá?

Infekce kožní plísně se šíří bohužel velmi snadno. Stačí se dotknout nakažené osoby a dokonce stačí pouhý dotyk věci, kterou společně používáte či jen jednou použijete. Tak například zcela postačí, pokud si před umyvadlem vypůjčíte ručník. Nejčastějším způsobem nakažení je našlápnutí infekčních šupinek kůže, které se nakažené osobě odrolily z nohou. V tuto chvíli si určitě všichni vzpomenete, jak nám maminky říkávaly, že nemáme ve školních sprchách či po bazénu běhat bosí. Problém je v tom, že i jedna taková šupinka kůže obsahuje zárodek plísně. Odrolené částečky nejčastěji a nejraději ulpívají na dřevěných podložkách či dlaždicích. Nakažení usnadňuje jakékoli poranění té části těla, která s infekcí přijde do styku, ale také ploché nohy či nohy otlačené z bot.

Možná jste ani nevěděli, že dalším zdrojem nákazy může být nemocné zvíře (například domácí kočka, pes či morče).

Kde se může plíseň vyskytnout?

Většina z nás si kožní plíseň spojuje s chodidly, které se přímo dotýkají podlah a kterými došlapujeme na odpadané částečky kůže. Pravdou však je, že kožní plíseň se může usadit kdekoli na lidském těle, na nehtech i na vlasech. Nejčastěji se však vyskytuje právě na dolních končetinách, mezi prsty a v kožních záhybech.

Domácí léčba

Je-li infekce na začátku nebo jedná-li se o mírnější formu infekce, můžete se plísně zbavit doma svojí vlastní léčbou. V lékárně si můžete koupit přípravek proti plísni a tím se následně pravidelně ošetřovat.

Jak dlouho trvá léčba?

Průměrná doba léčby činí zhruba 10 dní. Pokud však kožní plíseň postihne i nehty, trvá léčba až několik měsíců, a to jen s pomocí pravidelné léčby. Bohužel ani vyléčení nám nezajišťuje, že se plísně zbavíme nadobro. Ona místa, která byla jednou postižena kožní plísní, jsou do budoucna náchylnější.

Přechází kožní plíseň na nehty?

Kožní plíseň se může přenášet a rozšiřovat i z kůže na nehty a z nehtů na kůži. K přenášení plísně z postižených nehtů na okolní kůži jsou náchylnější lidé s poruchou imunity, pacienti po transplantaci či cukrovkou, obecně řečeno, lidé s horším zdravotním stavem.

Jak kožní plíseň léčíme?

Kožní plíseň se léči pomocí antimykotik, například v podobě tablet. Pomocí tablet se kůže léčí v rozmezí 2 až 3 týdnů. Jestliže však léčíte plíseň, která se rozšířila na nehty, bude léčba trvat 4 až 6 měsíců.

K léčbě se používají i krémy, masti a roztoky, které bychom měli aplikovat pravidelně, a to 1krát až 2krát denně po dobu 2 až 3 týdnů.

Při zhoršení navštivte svého lékaře.