Lámání nehtů vnímá většina z nás jako běžný problém. Lidé se snaží léčit sami. Na co totiž chodit s běžným problémem k lékaři? Takové úvahy však mohou vést k rozsáhlejším problémům, neboť i třepení a lámání nehtů může značit zdravotní problém. Navíc nehty jsou vizitkou našeho zdraví.

Pěstěné čisté ruce a hezky upravené a čisté nehty značí zdravého člověka, neboť zdraví je spojováno s péčí o sebe sama.

Lámání nehtů

Lámání nehtů

V podstatě jde o staré české rčení: „Čistota je půl zdraví.“ Trpí-li tedy někdo na problémy s nehty, například lámání nehtů, je často vnímán jako člověk, který o sebe nepečuje. Popravdě řečeno lámavost nehtů nemá příliš společného s péčí o svoje ruce, naopak je spojeno s mnohými zdravotními problémy a komplikacemi. Špatnou péči však nemůžeme zcela vyloučit. Jednou z možných příčin jsou umělé nehty, tupé nůžky nebo špatná manikúra. Jaké další příčiny mají za následek lámavé nehty?

Lámání nehtů a zdraví

Lámání nehtů může být způsobeno vnějšími vlivy, například chemikáliemi. Pokud své ruce mácháte v čisticích prostředcích a saponátech, popřípadě si nehty často lakujete a opakováváte, máte možnou příčinu lámání. Lámání nehtů však mohou způsobit i mýdla na ruce, které nehty vysušují.

Většina lidí si myslí, že lámání nehtů je zapříčiněno nedostatkem vitamínů. Toto tvrzení může být pravdivé, neznamená to však, že jde o nedostatek vitamínů v každém případě. Nehty se vám mohou lámat v případě, že vaše tělo trpí na nedostatek vápníků, zinku, selenu, vitaminu A, vitaminu B2 či vitaminu C.

Mezi závažnější problémy spojené s lámáním nehtů patří plísňové infekce, snížená funkce štítné žlázy, anémie / chudokrevnost či dna.

Jak proti lámání nehtů bojovat?

Trápí-li vás lámavé nehty, měli byste se v první řadě zaměřit na úpravu jídelníčku. Nedostatek vitaminů a důležitých minerálů se vždy ihned odrazí na kvalitě vlasů, nehtů a pleti. Důležité je zabezpečit organismu dostatečný přísun živin.

Jednou z možností, jak zlepšit kvalitu nehtů, je výměna čističů, saponátů i mýdla.

Nehty si upravte nůžkami na manikúru, pilníkem a regeneračním lakem. Další možností jsou regenerační krémy a oleje či parafínový zábal.

Kdyby problémy s nehty přetrvávaly i po základním ošetření, zajděte si k lékaři.

Čemu se naopak vyhnout?

Jestliže chcete účinně bojovat proti zdravotním problémům, mezi které patří i lámání nehtů, měli byste se vyhýbat dlouhodobému stresu, redukčním dietám, fast foodům a špatným stravovacím návykům celkově, používání drastických čisticích prostředků, přímému styku s čisticími prostředky a přípravkům obsahující aceton.