Přestože je ve vašem pokoji příjemný chlad, vy se v noci budíte s propoceným pyžamem? Každé ráno si musíte dávat pravidelnou sprchu, ale ne pro probuzení, ale pro smytí potu? Pokud marně pátráte po příčině, pak čtěte dál. V tomto článku se zaměříme na problémy spjaté s nočním pocením. Co se nám tím snaží naše tělo říci? Měli bychom se začít obávat, nebo nejde o nic vážného?

Nepříjemný problém nadměrného pocení obtěžuje velké množství jedinců a nejde tak o nic neobvyklého. Stejně tak ani noční pocení není neobvyklým jevem. Přesto bychom jej neměli brát na lehkou váhu. Jaké jsou příčiny nočního pocení a jak s nočním pocením bojovat?

Co je pocení?

Pocení je obvyklým a vlastně potřebným procesem lidského organismu, díky kterému probíhá termoregulace. Díky pocení se totiž zbavujeme tepla, které vzniká v našem těle. Další funkcí pocení je detoxikace organismu. Při pocení naše tělo vylučuje toxické a škodlivé látky nahromaděné v našem těle.

Naše tělo denně vytvoří 0,5 až 1 litr potu. Zdali naše tělo vytvoří více či méně potu záleží na vnějším prostředí a naší aktivitě.

Příčiny běžného pocení

V noci se můžete potit například kvůli teplotě v místnosti, nevhodně zvolenému pyžamu, povlečení či příliš silné přikrývce. Častými příčinami jsou i nízká vlhkost, emoční nerovnováha (může být způsobena špatnými sny), obezita, konzumace alkoholu, bylinné preparáty nebo běžné infekce, jako je chřipka či nachlazení. Možnou příčinou může být i pálivé či ostré jídlo, které jste konzumovali na večeři.

Signál problému

Přestože je pocení obvyklé, může být i signálem nerovnováhy našeho těla. Noční pocení může signalizovat závažného onemocnění či hormonální změny.

Příčinami nadměrného nočního pocení může být například menopauza, menstruační perioda a v horším případě porucha štítné žlázy (zvýšená činnost). Mezi vážné nemoci, jejichž symptomem bývá i noční pocení, patří cukrovka, nádorová onemocnění, Hodgkinova nemoc, karcinoid, neurologické nemoci (například syndrom karpálního tunelu) či míšní léze.

Možné řešení

Řešením nočního pocení, které je způsobeno běžnými příčinami, může být změna pyžama či ložního prádla, pořízení zvlhčovače vzduchu, omezení konzumace alkoholu a ostrých jídel.

Klasickým řešením je i běžné používání deodorantů a antiperspirantů. Při tom deodoranty obsahují antibakteriální látky, které minimalizují výskyt bakterií a tím pádem i nepříjemného zápachu. Antiperspiranty dokonce omezují produkci potu.

Lékař by vám mohl doporučit i léky, tzv. anticholinergika. Léky však nemusejí být tím ideálním řešením, neboť mají množství nepříjemných nežádoucích účinků. Pokud trpíte na noční emoční pocení, řešením jsou například benzodiazepiny, které potlačují příčinu pocení, tedy úzkost.

Dalšími řešeními jsou iontoforéza, botulotoxin, fytoterapie či chirurgická léčba.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.