Stává se vám, že se ráno vzbudíte, vejdete do koupelny a při pohledu do zrcadla se zděsíte? Na vašem obličeji něco přibylo? Děsivé otoky pod očima? Jak se jich zbavit ještě předtím, než odejdete do práce?

Lidské tělo se z mnoha procent skládá z vody a další velké množství jí zadržuje. Bohužel zadržovaná voda způsobuje určité drobné deformace, například ony kruhy a otoky pod očima. Tekutiny jsou zadržovány v měkkých tkáních oční oblasti, kde se usazují hlavně v průběhu noci, a tak jsou otoky, které způsobují, nejviditelnější po probuzení. Jaké jsou další důvody jejich vzniku?

Otoky pod očima

Otoky pod očima

Zadržování vody a dalších tekutin způsobuje samozřejmě samotná voda a také sůl. Odborníci upozorňují, že pokud se chceme vyhnout rannímu nemilému překvapení v podobě oteklých očích, neměli bychom před spaní konzumovat větší množství tekutin ani příliš slané jídlo. Otoky způsobené vodou a solí obvykle do několika hodin, a to ihned jakmile se tekutiny vstřebají do těla.

Další možnou a nevyhnutelnou příčinou je stárnutí, neboť zároveň s námi stárne i naše pleť. Postupem let se kůže okolo očí ztenčuje, ztrácí pružnost a podkožní tuk tak má možnost tvořit tzv. oční váčky neboli pytle.

Velké množství žen trpí na otoky pod očima v době menstruace, což je zapříčiněno velkou hormonální změnou, která se s menstruací odehrává v našem organismu. Každá hormonální změna organismu, nejen v období menstruace, vám může vykreslit nehezké otoky očí. Otoky očí tak mohou signalizovat například problémy se štítnou žlázou.

Kromě hormonálních výkyvů může otoky způsobovat i alergická reakce, ať už na jídlo, zvířata či váš polštář.

U otoků si však musíme dávat pozor i na jejich tvar a podobu. Například otoky, které se více podobají kulatým puchýřům, mohou signalizovat vážnější chorobu. Mezi choroby, jejichž příznakem jsou otoky očí, patří již zmíněný problém se štítnou žlázou, dále problémy s ledvinami či srdcem. V tomto případě svůj problém prokonzultujte raději se svým praktickým lékařem.

Jak se otoků pod očima zbavit?

Zajímají vás hlavně tipy a triky, jak se otokům vyhnout nebo jak je zastavit? Jednou z nejzaručenějších rad je studená voda. Stačí obličej zchladit. Studená vody probouzí naši pleť a hlavně cirkulaci tekutin. Cirkulaci dále zlepšuje jemná masáž v oblasti pod dolními víčky, tedy v postiženém místě. Díky lepší cirkulaci se zachycená voda začne vstřebávat a proudit do zbytku těla. Dochází tak k minimalizaci seskupení tekutiny v oblasti očí.

Nabízí se nám však více možností, jak zchladit postiženou oblast a otoků se zbavit. Můžete vyzkoušet radu s kávovou lžičkou, kterou na pár minut vložíte do chladničky a následně ji přiložíte na postiženou oblast očí. Stejným způsobem můžete použít i dva pytlíky od čaje.

Jak otokům pod očima předcházet?

Důležitá je samozřejmě i prevence a nejlepší prevencí je zdravá strava, dodržování pitného režimu a hlavně dostatečné množství odpočinku.