Od malička nám je do hlavy vtloukáno, že musíme dodržovat pitný režim. Donedávna byla doporučená denní dávka 2 litry vody. V posledních letech se však objevují odborné studie, které tvrdí, že pití velkého množství vody není zdravé. Co je na tom pravdy? Čím se máme řídit?

Každý z nás musí dodávat svému tělu dostatečné množství energie, aby naše tělo a orgány mohly fungovat tak, jak mají. Energii získáváme z potravy, ale také vody. Nevěříte? Všimli jste si na sobě někdy toho, že vás přestala bolet hlava nebo vás přešel spánek, když jste se napili svěží vody?

Pitný režim

Pitný režim

Čím je způsobeno, že nás při nedodržování pitného režimu začne bolet hlava nebo na nás padne spánek? Naše tělo je z 55 až 65 procent tvořeno vodou a tělními tekutinami. Během dne se však tělní tekutiny vylučují z našeho těla ven, ať už potem či močí, kterou odbouráváme škodlivé, ale i potřebné látky. Pro lidskou existenci je nutné dodržovat vyváženou hladinu množství tekutin v těle a jejich ztrátu doplňovat, jinak by mohlo dojít k dehydratování našeho těla, které může mít neblahé účinky a bohužel může vést až ke smrti. Z druhé strany bychom vylučování neměli ani převyšovat velkým množstvím přijatých tekutin, neboť by mohlo dojít k nerovnováze i tímto způsobem.

Základem je rovnováha

Z výše uvedeného je pochopitelné, že bychom mezi příjmem a výdejem či spotřebou tekutin měli udržovat rovnováhu. Jak této rovnováhy docílit? V první řadě vyloučením špatných návyků. Pokud si totiž myslíte, že vše můžete dohnat, děláte velkou chybu. U pitného režimu bohužel neplatí to, že celý den bez tekutin doženete večer. Taková životospráva by vám totiž mohla zničit ledviny.

Z druhé strany se do dodržování pitného režimu nemůžeme ani nutit. Pokud zrovna nemáte žízeň ani chuť, nepijte. Tato rada by mohla vést k tomu, že nebudete pít vůbec. Řešením je postavit si před sebe na pracovní stůl sklenici s vodou či pet lahev s vodou a uvidíte, jak vás blízkost tekutin donutí pít, aniž byste se do toho museli nutit vy sami.

Kolik vypít?

Odborníci vždy tvrdili, že bychom měli denně vypít 2 až 3 litry vody. Pravdou však je, že nikomu nemůže stanovit přesné univerzální množství tekutin, které by měl vypít. Záleží totiž na tělesných proporcích a dispozicích každého z nás. Dalším důležitým aspektem ovlivňujícím množství přijímaných tekutin je typ naší práce a naše koníčky. Člověk, který sportuje nebo má náročnější práci, by měl samozřejmě vypít více, než člověk, který sedí v kanceláři. V neposlední řadě záleží i na našem jídelníčku. Pokud přijímáme potravu, která má větší obsah vody a tekutin, naše spotřeba množství tekutin se sníží.

Co se počítá?

  • voda
  • minerální vody s obsahem sodíku (Na+) méně než 400 mg/l
  • bylinkové čaje
  • 100% ovocné a zeleninové šťávy

A co se naopak nepočítá?

  • barevné a aromatizované slazené nealkoholické nápoje
  • alkoholické nápoje (pivo, víno, destiláty)
  • káva
  • kravské mléko (mléko není nápoj, ale potravina)

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.