Budíte se v noci horkem, nepříjemným pocitem a propoceným pyžamem? Ptáte se, proč se v noci potíte? Vždyť nic neděláte a doma ani není horko. Noční pocení, stejně tak jako křeče, praskání koutků a padání vlasů, nám něco naznačuje o našem těle. Vždyť každý příznak má svůj vlastní význam. O čem tedy hovoří noční pocení? Měli bychom se ho obávat a raději zajít k lékaři?

Noční pocení je, stejně tak jako běžné pocení, velmi nepříjemným, ale nijak ojedinělým jevem. Noční pocení má tedy často velmi banální příčiny, z druhé strany však může jít i o ojedinělý jev, který je příznakem vážných nemocí.

Běžné příčiny

Mezi běžné příčiny, které způsobují noční pocení, je příliš vysoká teplota v místnosti. V místnosti, kde spíte, by mělo být chladněji. V zimě byste tedy neměli tolik přitápět, v létě byste pak naopak měli spát s otevřeným oknem. Raději si pořiďte i kvalitnější přikrývku, která udržuje průměrnou teplotu, tedy v zimě zahřeje a v létě zchladí.

Druhou běžnou příčinou jsou klasické infekce (například chřipka), které jsou spojovány s horečkou a pocením. Pokud je zrovna chřipková sezóna, budete se možná v noci potit více. v případě, že si na noc vezmete protizánětlivý lék (například paralen), vypotíte se dvakrát tolik. Po vyléčené infekce by mělo pocení zmizet.

Nemoci

Další nemoci, které způsobují noční pocení, jsou chronické infekce, které můžeme poznat právě opakujícím se a nemizejícím nočním pocením. Mezi tyto choroby patří infekční endokarditida či tuberkulóza.

V nejhorším případě může noční pocení způsobovat nádorové onemocnění. Opět jde o boj těla se zánětem v něm. Noční pocení je typické pro nádory krevních buněk (lymfomy). V případě, že by šlo o nádorové onemocnění, projevovalo by se noční pocení společně s dalšími příznaky, například se ztrátou na váze či chudokrevností.

Hormonální příčiny

Méně častou příčinou jsou hormonální změny probíhající v našem těle. Může jít například o přechod, kdy v ženském těle klesají ženské pohlavní hormony. Přechod se projevuje návaly horka, které je pak spojeno s pocením.

Kromě přechodu se hormonální změny projevují v podobě hormonálních poruch, například zvýšené funkce štítné žlázy či feochromocytom.

Vzácná porucha

Existuje dokonce i vzácná porucha, které je spojená s nočním pocením bez zjištění jakékoli příčiny. Tento vzácný stav je známý jako idiopatická hyperhidróza.

Vedlejší příznak

Noční pocení však může být i vedlejším příznakem užívání některých léků, nejčastěji antidepresiv.

Jak se chránit?

Proti nočnímu pocení vám pomůže dobře větraná místnost, ventilace, zvlhčování vzduchu a nastavení topení či termostatu na nižší teplotu. Hlavním cílem je zajistit pro spaní příjemnou teplotu v pokoji, ve kterém spíte. Další možností je pořízení kvalitního ložního prádla a kvalitního pyžama.

V případě, že vaše noční pocení bude přetrvávat a bude spojeno i s dalšími příznaky, neváhejte a raději navštivte lékaře.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.