Na nehtech, jednom z ukazatelů zdraví, se projevuje mnoho problémů a zdravotních kombinací, a to širokou škálou různých příznaku. Kromě toho, že slouží jako vitrína našeho zdraví, symbolizují i krásu, čistotu a péči o sebe. Nehty z plnění praktické funkce začali plnit i funkci estetickou jako jeden z módních doplňků moderní ženy. Co když je však začnou hyzdit rýhy? Měli bychom je vnímat jen jako vadu na kráse nebo bychom měli mít strach o svoje zdraví?

Podle zdraví nehtů můžeme vypozorovat zdraví našeho celého organismu, různé nemoci a zdravotní problémy. Problémy našeho těla můžeme vypozorovat na nehtech v podobě příznaků, počínaje barvou nehtů, skvrnami na nehtech, lámáním, třepením a konče rýhami na nehtech. Co se rýh na nehtech týče, mohou se u nás objevovat rýhy svislé či vodorovné. Jaké problémy symbolizují? Na co bychom si měli dávat pozor? A jak proti nim bojovat?

Podélné rýhy

Podélné rýhy často souvisí s kouřením, zažívacími problémy, prokrvováním či oslabenou imunitou. V nejhorším případě mohou být podélné rýhy příznakem lupénky.

Zažívací problémy a rýhy na nehtech

Spojíme-li problémy se zažíváním a rýhováním nehtů, dají se oba problémy vyřešit změnou či spíše úpravou jídelníčku. Na problém, který vám způsobuje problémy se zažíváním, se dá přijít pozorováním vašeho každodenního stravování v návaznosti se zažívacím problémem. Díky tomu vypozorujete, které jídlo u vás zažívací problém vyvolává, a to pak vyměníte. Mezi suroviny, které tyto dva problémy vyvolávají, patří cukr, bílá mléko, velké množství živočišných tuků, výrobky s obsahem lepku a mléčné výrobky.

Tyto problémové suroviny stačí zaměnit za bezproblémová jídla a začít konzumovat více zeleniny, ovoce a celozrnné potraviny. Tato záměna se odrazí jak ve zdraví vašich zažívacích orgánů, tak vašich nehtů.

Oslabená imunita a rýhy na nehtech

Pokud se u vás objeví rýma, kašel, bolesti krku v kombinaci s rýhami na nehtech, jde o oslabenou imunitu. Kombinaci těchto problémů vyřešíte, posilováním imunity, a to sportováním, změnou životního stylu a zdravější stravou.

Příčné rýhy

Druhou možností rýhování jsou rýhy příčné, které mohou signalizovat dlouhodobé onemocnění, organismus zaplavený škodlivinami, běžnou infekci nebo také nedostatek vitamínů a minerálů.

Nedostatek vitamínů a rýhy na nehtech

V případě nedostatku vitamínů, který se neprojevuje jen rýhováním, ale i celkovým oslabením nehtů, stačí do těla tyto chybějící látky dostat. Doplnit bychom měli hlavně vitamíny B a D a minerály, jako jsou vápník, zinek a železo.

Tělo zaplavené škodlivinami a detoxikace organismu

Rýhy na nehtech mohou také být způsobeny zaplavením těla škodlivinami a volnými radikály. Proti tomuto problému lze bojovat detoxikací organismu a zvýšenou konzumací přírodních antioxidantů.

Rýhy na nehtech mohou být také příznakem zánětlivé artritidy či zvýšené funkce štítné žlázy.

Rýhování nehtů může signalizovat některou z výše uvedených nemocí, nebo také vůbec nic. Rýhy na nehtech mohou být způsobeny tvarem nehtů nebo genetikou.