Každá žena by se o své tělo a své vlasy měla starat a pečovat o ně. A rusovlásky by se o své vlasy měly starat dvojnásobně.

Rusé vlasy jsou velmi krásné, přitažlivé a navíc módní. Je to dáno jejich omezeným výskytem, zvláště v době, kdy jsou nejpozitivněji vnímány blondýny. Rusé vlasy jsou vzácností, a proto je potřeba se o ně řádně starat a hýčkat je.

Barva vlasů

Barva vlasů je určována spojením pigmentových skupin, a to pouhých dvou pigmentů – eumenalinu a pheomelaninu. Rusá barva je pak dána molekulami pheomelaninu. Pokud nemáte dostatek toho pigmentu, pak si k rusým vlasům musíte dopomocí pomocí barvy či kadeřníka.

Barvená zrzavá barva se bohužel velmi rychle vymývá a přírodní rusé vlasy velmi rychle blednou na sluníčku. Proto je potřeba se o rusé vlasy starat a dopřávat jim řádnou péči. Nedostatek péče pak vede k ubývání pigmentu pheomelaninu, který v přítomnosti UV záření degraduje.

Pozor na UV záření

Pheomelanin je velmi citlivý na světlo a UV záření. Zrzavými vlasy navíc oplývají lidé se světlejší a citlivější pletí, která je stejně jako jejich vlasy citlivá na UV záření. Je tedy potřeba vyhýbat se přímému polednímu slunci a používat vlasové přípravky s ochranou proti UV záření.

Speciální kosmetika

Svoji pozornost věnujte speciálním řadám pečující a ochranné vlasové kosmetiky. Vyzkoušet můžete kosmetiku, která uchovává a podporuje pigment vašich rusých vlasů, popřípadě kosmetiku, která nepomůže kvalitě vašich vlasů.

Přírodní kosmetika a babské rady

Vaším vlasům se vyplatí jakákoli péče, která je bude hýčkat. Záři rusých vlasů pomohou i bylinné odvary, například odvar z heřmánku či kopřiv.

Každý týden aplikujte na vlasy masku, která uchová červené pigmenty vašich vlasů a jejich lesk. Masky obsahují pečující, hydratační a ochranné látky, které pronikají do hloubky vlasových vláken a zaplňují mezery v jejich vnější struktuře, tzv. kutikule. Díky zaplňování mezer bude uchována celistvost vlasů a pigment v nich.

Barvící šampony

Bude-li barva vašich vlasů blednout a nebudete-li si je chtít barvit, můžete namísto klasických barev použít barvící šampony, které jsou k vašim vlasům šetrnější a zároveň vašim vlasům dodají lesk a barvu.

Barvíte-li se

Pokud si vlasy barvíte, pak byste se měli 14 dní po obarvení vyhýbat koupání v bazénu. Chlorovaná voda, stejně jako sůl v mořské vodě má negativní dopad na kvalitu vašich rusých vlasů.

Méně mytí

Na závěr možná trochu zvláštní rada, zrzavé vlasy si myjte, je-li možné, méně. Neznamená to, že byste si měli mít vlasy jednou za týden, ale určitě je nemyjte ob den. Každé mytí vymývá barvu z vašich vlasů (platí spíše pro barvené vlasy). Průměrně byste si měli mít vlasy dvakrát až třikrát týdně.

Pokud se vám vlasy hodně mastí a nemůžete si dovolit mít si vlasy dvakrát týdně, pak vyzkoušejte například suché šampony.