Akné zná snad každý z nás. Jedná se o červené pupínky, které dokáží pěkně potrápit. Statistiky hovoří jasně – akné se objeví až u 85% populace do věku 25 let. Průběh akné je vždy individuální. Projevy akné mohou být jen mírné nebo i velice intenzivní, v těchto případech je nutné vyhledat pomoc lékaře. Poradíme vám, jak můžete proti akné úspěšně bojovat i vy.

Co je vlastně akné?

Žena

Žena

Akné se řadí mezi nepříjemné zánětlivé procesy pokožky. Jedná se o zánět, který vznikl v důsledku ucpání mazové žlázky. Maz nemá jak unikat a tak se hromadí, až se vytvoří zánět. Ten se projevuje červeným pupínkem s bílou špičkou. Někdy se objevují pupínky samostatně, jindy v hojném množství. Akné to mohou také být i černé tečky. Zvýšená tvorba akné je spojena s hormonálními procesy v lidském těle. Pokud dochází v těle k hormonálním změnám, akné se s největší pravděpodobností také objeví. Nejvíce se akné objevuje v pubertálním věku – tedy zhruba ve věku 11 až 15 let. Výjimkou ale není ani akné v dospělosti. Často mohou akné trpět těhotné ženy nebo ženy v období menstruace.

Jak výskyt akné eliminovat?

Základem všeho je pečivá hygiena o naši pokožku a hlavně tedy o postižená místa. Nejčastěji se akné objevuje v oblasti obličeje, ale výjimkou není ani akné na zádech či na ramenou. Pokožku je nutné každý den minimálně ráno a večer oplachovat vlažnou. Vhodné je také používat různé kosmetické přípravky, které jsou k léčbě akné přímo určené. Při jejich výběru si nechte poradit od zkušené kosmetičky nebo lékárnice. Pokud vybíráte kosmetický přípravek, měli byste znát typ své pleti.

Pomůže i příroda

Dobrým způsobem, jak na akné, je také využití síly přírodních složek. Vhodné jsou například pleťové masky z kvasnic. Vhodné jsou také obklady na pleť ze salátové okurky. Na tvorbu akné může mít vliv i naše strava. Důležité je, abyste tělu zajistili dostatečný příjem minerálů a vitamínů.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.