Dredy, jeden z nejspecifičtějších účesů, nejsou pouhým účesem, ale také módním i životním vyznáním a navíc podtrhují osobnost člověka. Základem uchování hezké podoby dredů a zdravých vlasů je správná a pravidelná péče. Jak se dredy dělají? Můžeme si je udělat i doma? A hlavně jak bychom se měli o dredy starat?

Jednoduše řečeno, dredy jsou zacuchané prameny vlasů, které mohou být vytvořeny mnohými způsoby. Mezi metody, kterými jsou dredy vytvářeny neboli zaplétány, patří jak metody umělé, tak metody přirozené.

Jak dredy vznikají?

Dredy vznikají zaplétáním či naplétáním vlasů. Dredy si tedy můžete vytvořit jak z vlasů vlastních, tak z vlasů umělých. Co se přírodních vlasů a dredů týče, je potřeba, aby vaše vlasy měly vhodnou délku, a to aspoň 12 centimetrů, nejlépe pak 15 centimetrů. Z vlastních vlasů tvořím dredy buď přirozeně, nebo uměle. Naprosto nejpřirozenější cestu zaplétání dredů představuje sto procentně přirozený způsob zastoupený několika týdenním nepečováním o vlasy. Předem vás upozorníme na to, že vydržet tento způsob vzniku dredů po celou dobu není nejsnazší záležitostí, a to skrz to, že tento způsob není příliš hygienický. Dredy vznikají přirozeným způsobem na základě nemytí a nečesání vlasů. Jediné, co vás od tohoto přísného režimu vysvobodí, je lehké potřesení hlavou.

Domácí výroba aneb zaplétání

Pokud si na zdlouhavou cestu přirozené tvorby dredů netroufáte, ale dredy si chcete vytvořit sami, můžete volit domácí výrobu za pomoci blízkého člověka. Vlasy rozdělte do jednotlivých pramenů, které zajistěte skřipci či sponkami. Prameny pak začněte tupírovat od konce až do délky 10 centimetrů od konce vlasu. Celý pramen zamotejte a stejný postup opakujte u zbývajících pramenů. Zlatou tečkou na závěr je používání a roztírání vosku po délce celého dredu. Vosk dred zafixuje a udrží ho pohromadě.

Nezapomínejte na to, že dredy si samozřejmě můžete nechat vytvořit od profesionála.

Dredy na zkoušku

Dredy jsou více méně invazivním a těžko zvratitelným účesem, nejste-li tedy o dredech zcela přesvědčeni, nechte si vytvořit dredy na zkoušku. Jde o tzv. pseudodredy vyráběné ze syntetiky. Syntetické dredy se pak připletou do přirozených vlasů. Co se doby trvanlivosti týče, můžete si umělé dredy vyzkoušet po dobu tří měsíců.

Silky dredy aneb poloviční řešení

Zlatou střední cestou mezi dredy z přírodních vlasů a syntetických vláken jsou tzv. silky dredy, které jsou naplétány na přírodní vlasy v okamžiku, kdy přírodní vlasy nejsou dostatečně dlouhé. Nejde však na naplétání na přírodní vlasy jako takové stejně tak jako u celkově umělých dredů, ale o naplétání umělých dredů na přírodní dredy. V tomto případě mají dredy neomezenou životnost.

Jak dredy odstranit?

Většina lidí si myslí, že dredy jdou odstranit jediným způsobem, a to celkovým vyholením hlavy. Pravdou však je, že existuje více možností jejich odstranění, např. rozplétání. Rozplést však můžete pouze ty dredy, které byly správně vytvořeny.

Mytí vlasů

Co se mytí vlasů týče, je potřeba dredy mýt, nikoli však tak často jako přírodní vlasy. Vlasy můžeme poprvé umýt až po prvním měsíci od výroby dredů, později je pak můžeme mýt každé dva týdny s tím, že myjeme vždy jen kořínky vlasů, nikoli celé dredy.

K umývání vlasů používáme nejběžnější bylinné šampony, např. šampon kopřivový. Potřebujete-li uklidnit pokožku hlavy, použijte březovou či lopuchovou vodu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.