Z billboardů, televize a magazínů se na nás usmívají modelky s běloskvoucím se úsměvem a nás trápí otázka: „Jak to dělají?“ Jak to, že všichni mají tak krásný bílý chrup a nádherný zářivý úsměv, jen vás trápí nevýrazný, nenápadný a hlavně ne zcela bílý chrup? Jako jediné řešení vás napadá profesionální chemické bělení, na které však chodí jen filmové hvězdy? Tak zadržte a nechte se inspirovat našimi radami.
Dnešní doba nás svádí ke konzumaci nejrůznějších potravin a pochutin, z kterých se pak stávají naše malé závislosti. Nikdo nám však neřekl, že konzumování těchto pochoutek ztratíme svůj zářivý úsměv. O čem je řeč? Například o kávě, cigaretách, vínu, sladkých nápojích… Nemusíte však zoufat a ztrácet naději. Stačí znát pár pravidel, které pak musíte následně dodržovat.
Potraviny, které zabarví zuby
Jak již bylo zmíněno, existuje pár pochutina potravin, které nemají nejlepší vliv na naše bílé zuby. Nejtypičtějšími potravinami a nápoji, které zabarvují naše zuby, jsou káva a víno, hlavně to červené. Z druhé strany je známo spousta dalších potravin, které konzumuje větší množství lidí a které se zdají být neškodné, naopak na nás působí všeobecně prospěšně. To však nemění nic na tom, že jsou bohatá na barviva, která mají schopnost obarvit nejen zuby, ale jejich přílišná konzumace působí i na pokožku. Mezi potraviny bohatá na barviva řadíme mrkev, maliny, borůvky a z nich vyráběné džusy a šťávy.
Pravdou je, že tyto potraviny nejsou škodlivé a ani barviva v nich nám neublíží. Což znamená, že se těmto potravinám nemusíme zcela vyhýbat, jen musíme dodržovat pár kroků, které nám pomůžou. V první řadě bychom si po jejich konzumaci neměli čistit zuby, neboť kyseliny v potravinách jemně naleptají sklovinu a následným čištěním bychom narušenou sklovinu porušili snadněji, což by v dlouhodobém hledisku vedlo k zeslabení skloviny. Namísto následného čištění si raději dejte něco zásaditého, která kyselost z potravin neutralizuje (mandle, listová či kořeněná zelenina, brambory a banány).
Čistěte si zuby správně
Nejdůležitějším pravidlem, které musíme v rámci boje za zářivý chrup dodržovat, je správné čistění. Co se čistění zubů týče, měli bychom se vyvarovat přílišnému tlačení na kartáček, neboť bychom si mohli poškodit zubní sklovinu. Sklovinu můžeme poškodit i budeme-li si zuby čistit příliš často. Měli bychom tedy dodržovat frekvenci, která nám byla vštípena v dětství, a čistit si zuby dvakrát denně. V otázce udržení zdraví a síly zubní skloviny bychom měli dávat přednost užívání měkkého kartáčku.
Při čistění zubů bychom neměli zapomínat na mezizubní prostory, k jejichž čistění použijeme mezizubní kartáček nebo zubní nit.
Domácí recept
Již naše babičky věřily v občasné čistění zubů pomocí chutných letních jahod, jejichž zrníčka jemně obrousí zubní plak a látky obsažené v jahodách vybělí zuby.