Klimakterium nebo-li menopauza či přechod se nevyhne žádné ženě. Jedná se o přechodné období, kdy se ženské tělo mění. Na počátku je žena plodná, v průběhu klimakteria tuto schopnost ztrácí a na jeho konci už ji ztratí navěky. Jedná se o složité procesy, které se v těle odehrávají, proto není divu, že s sebou menopauza přináší řadu nepříjemných projevů. Je ale třeba vědět, že čím dříve je blížící se klimakterium odhaleno, tím lépe je možné projevy mírnit. Jak tedy poznáte, že „to začíná“? Dozvíte se právě v tomto článku.

Kdy přijde nelze nikdy odhadnout

Ani odborní lékaři nemohou přesně říci, kdy se klimakterium dostaví. U každé ženy přichází v jiném věku. Asi nejčastěji je to mezi 45 a 55 rokem. Je to ale opravdu individuální záležitost. Jistým vodítkem může být ženám to, v jakém věku prošla přechodem jejich matka, ale ani to není stoprocentní.

Jak poznat, že přišel čas

Naštěstí je možné identifikovat jisté příznaky menopauzy a na ně rychle reagovat. Je ale nutné vědět, že se všechny

Klimakterium

Klimakterium

neobjevují u všech žen. Zatímco některé ženy trpí, jiné ani nemusí postřehnout, že se „něco chystá“. Typickým příznakem, který se objeví téměř u 100 % žen, je nepravidelná menstruace. Krvácení je také málo intenzivní. Může se objevit i silná bolest v podbřišku či v zádech. Před i během klimakteria v ženském těle hodně kolísá hladina hormonů a právě s tím je spojena řada příznaků. Dostavuje se například bolest hlavy, světloplachost, typická je také únava a ospalost. Ženy se také mohou nadměrně potit a mít návaly horka. Dostavuje se také brnění nohou či rukou či bušení srdce. Velmi charakteristickým příznakem jsou změny nálad. Ženy bývají nervózní a přehnaně reagují na řadu běžných situací. Je tedy třeba jejich chování brát s rezervou.

Jak projevy mírnit

Projevy nejde odstranit, je možné je jen mírnit. Pomůže například konzumace vitamínů a minerálů. Dále také pohyb či klid. Na pomoc je možné povolat i doplňky stravy.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.