Trápí vás nepříjemný zlozvyk v podobě kousání nehtů? Jde o neutuchající nutkání a podvědomou činnost. Kdykoliv jsme nervózní, kdykoliv jsme ve stresu či kdykoliv se nudíme, automaticky se pouštíme do systematického okusování nehtů na našich jinak pěstěných rukách. Většinou až na manikúře si uvědomíme, co jsme zase prováděli, a říkáme si, že tentokrát už se toho zlozvyku zbavíme. Otázkou však je, jak toho dosáhnout? Jak si přestat kousat nehty?
Kousání nehtů bývá většinou problémem dětí. Odborníci říkají, že jde o výraz vnitřního napětí a potlačované agrese či hněvu vůči okolí, hlavně vůči autoritám. Někteří z nás si tento nemilý zlozvyk přenášejí i do dospělosti. Ke kousání nehtů obecně inklinuje hlavně něžné pohlaví. Muži se k němu uchylují zřídkakdy.
Uvedli jsme, že někdy si děti tento zlozvyk přenášejí i do dospělosti. Pravdou však je, že začít si kousat nehty může i dospělá žena, která si nikdy dříve nehty nekousala. V dospělosti je nejčastější příčinou kousání nehtů hlavně stres.
Chce to trpělivost
Pokud se chcete tohoto nepříjemného zlozvyku zbavit, pak se obrňte trpělivostí. Jde o automatickou činnost dělanou podvědomě, což odnaučování velmi ztěžuje. Tím však nechceme říci, že by to nešlo. Jde to. Důležitá je pevná vůle a hlavně prvopočáteční rozhodnutí postavené na uvědomění. Vždyť nehty jsou naší vizitkou. A uvědomění je důležité i při samotném zbavování se zlozvyku. Několikrát jsme tu poukázali na to, že si nehty koušeme nevědomě. Proto je potřeba se při svých činnostech kontrolovat a uvědomit si, že jsme například ve stresu, a hlavně si uvědomit, že se naše ruka přibližuje k našim zubům.
Nalakujte si nehty
V první řadě si vyzkoušejte nalakovat nehty. Chuť laku vám zrovna nezachutná, a tak se jí vaše budete chtít vyhnout nejen vy, ale i vaše podvědomí. A navíc existují laky dělané speciálně pro „kousače nehtů“, které mají velmi výraznou a nepříjemnou chuť.
Nehty před sebou schovejte
Taky můžete vyzkoušet hru na schovávanou. Jak že se to s nehty hraje? Jakmile přijdete domů z práce či ze školy a uděláte vše, co musíte, nasaďte si rukavice. Uvidíte, že kousat látku, vlnu či jiný materiál vás moc bavit nebude.
Pokud ke kousání nehtů inklinujete hodně, tak můžete při odchodu z domu vyměnit rukavice za náplasti a nehty, které si koušete, oblepit. Víme, že náplast také nepůsobí zrovna esteticky, ale pokud vás kousání přejde, tak to za to stojí.
Nikomu se nechce vyhazovat peníze z okna
Dobře působí i psychologický efekt. Stačí si nehty pravidelně upravovat na manikúře, za kterou si zaplatíte. Uvidíte, že otázka peněz je pro vaše podvědomí silnou motivací, abyste si uvědomili, že si nemáte kousat nehty. Navíc umělé nehty také zaberou.
Psychoterapie aneb najděte si alternativu
Jestliže je kousání nehtů projevem potlačovaného stresu, pak vám pomůže domácí psychoterapie. Jak to funguje? Jednoduše, prostě si za nehty najděte alternativu. Pravidelně relaxujte, choďte běhat, vrhněte se do sportu, u kterého se vybijete, či si najděte koníčka, který bude slastí pro vaši mysl.
Další články z rubriky
- Jak si nalakovat nehty
- Jak zpevnit nehty
- Jak si přestat kousat nehty
- Kousání nehtů
- Jak na lámavé nehty
- Plíseň nehtů: Příčiny a léčba
- Manikúra a modeláž nehtů
- Péče o nehty: Jak na to doma?
- Gelové nehty doma
- Akrylové nehty: Postup, jak na to
- Francouzská manikúra doma
- Další články z rubriky 'Péče o nehty' »