Kousání nehtů je považováno za nepříjemný zlozvyk, který kráse a zdraví našim nehtů nepřidá. Jaké jsou nejčastější důvody a příčiny, které nás vedou k tomu, abychom si začali kousat nehty? Jak tomuto zlozvyku zamezit?

Kousání nehtů bývá většinou dětským problémem, objevuje se až u poloviny dětí. Zajímavé je, že chlapci mají tendenci kousat si nehty častěji než dívky. Někdy si však tento nehezký zlozvyk přenášíme do dospívání a dokonce až do dospělosti. V dospělost se pak nejčastěji objevuje ve spojitosti se stresem. Výzkumy také prokazují, že dospělí se kousání nehtů zbaví kolem třicátého roku.

Jaké jsou příčiny kousání nehtů?

Mezi nejčastější příčiny kousání nehtů patří stres, agrese, nuda a nedostatek vápníku.

Kousání nehtů se projevuje jako naše potřeba navýšit vápník. Zde se naskýtá jednoduché řešení, a to změna jídelníčku. Nedostatek vápníku se dá vyřešit jeho doplněním. Zkuste zapojit vápník do jídelníčku v podobě mléčných výrobků (jogurty, mléko, kefíry), ale i dalších potravin, například sardinek, brokolice, hrášku či ořechů. Pokud vám změna jídelníčku nepostačí, vyzkoušejte doplněk stravy.

Velmi tradiční příčinou kousání nehtů bývá stres. Jde-li o stres, pak je důležité odstranit příčiny stresu. Stres můžete odstranit relaxací, odpočinkem, spánkem a kvalitní životosprávou. V okamžiku, kdy vám stres přeroste přes hlavu, navštivte raději odborníka.

I další příčina kousání nehtů je spojená s emocemi a je to agrese, většinou v podobě nevyřešeného konfliktu s okolím. Nedokážete-li se bránit vnitřnímu hněvu, pak jej projevujete navenek.

A poslední trochu zvláštní příčinou je nuda. Zjistěte, při jaké činnosti si nehty koušete a jak vás to chytne, běžte dělat něco, co vás baví.

Možné důsledky

Kousáním nehtů si můžete zadělat na mnohé problémy, například zhnisání konečků prstů, krvácení lůžek, infekci, narušení růstu nehtu, plíseň atd. Kousáním si kromě nehtů samozřejmě poškodíte i zuby.

První pomoc

Ptáte se, co vám proti kousání nehtů pomůže? Můžete vyzkoušet několik možností, počínaje pečováním a dokonalou manikúrou, hlavně lakováním nehtů (nalakované nehty vám zajisté nebudou chutnat). Další možností je aplikace umělých nehtů. V okamžiku, kdy budete ve stresu, najděte si jiný zlozvyk, například si hrajte s propiskou, mačkejte papír či žvýkejte žvýkačku. Možností je užívání mastiček a krémů, které vám stejně jako lak nebudou chutnat.

Nejhorším řešením jsou rukavice či barevné nálepky na nehty. Asi nejnepříjemnějším řešením je namočení konečků prstů do soli či pepře, opět vám nehty nebudou chutnat. Sůl a pepř se však mohou zanést do rozkousaných nehtových lůžek a způsobit tak velmi nepříjemný pálivý pocit.

Také vás trápí kousání nehtů? Co proti němu pomáhá vám?

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.