Velké množství lidí doma cvičí nebo dokonce chodí cvičit do posilovny, a to za účelem udržení si pevné figury. Ale nejen naše tělo potřebuje zpevnit uvolněnou a zvrásněnou kůži. Také náš obličej si přeci zaslouží pravidelnou péči cvičení. V dnešní době se snažíme udržet svou pleť fit pomocí krémů. Dřív, než si nakrémujeme tělo zpevňujícím krémem, zacvičíme si. Proč tento postup nezvolit i u naší pleti a místo drahých krémů proti vráskám nevyzkoušet obličejovou gymnastiku?

Lidskou tvář posuzujeme z hlediska rysů a hlavně zdravé, čisté a svěží pleti. Kůže v oblasti obličeje by navíc měla být jemnější, hladší, elastičtější a více prokrvenější než kůže na zbytku těla. Pružnost a elasticita vyvolávají právě onen dojem mladistvé a zdravé pleti, ten závisí na stavu kolagenních neboli elastických vláken. Stav těchto vláken, stejně tak jako celkových stav naší pleti, můžeme ovlivnit výživou, kosmetikou, zdravotním stylem a v neposlední řadě obličejovou gymnastikou. Kůže je totiž napojena na svaly. Když hubneme pouze omezením jídelníčku, ochabnou nám svaly a zůstane povislá kůže. Pouze cvičením pak zpevníme svaly a jejich zpevněním se na nich napne i kůže. A stejně tak je tomu i u obličeje. Pokud snížíme napětí svalů v obličeji, kůže začne povolovat a stárne rychleji.

Obličejová gymnastika, cílené cvičení obličejových svalů, je založená na jejich stahování a uvolňování. Cílem obličejové gymnastiky je působit proti předčasnému stárnutí pleti a proti tvorbě tzv. zlozvykových vrásek. Prostřednictvím obličejové gymnastiky lze zabránit ztrácení objemu kolagenních vláknem a svalů. Napínání a uvolňování svalů stimuluje tkáňové buňky a podporuje jejich produkci elastinu. Oproti tomu krémy proti vráskám naši pleť pouze zvlhčují a hydratují. Gymnastikou také docílíme lepšího prokrvení kůže a díky tomu většího přísunu kyslíku a výživných látek, které vyživují svalová pojiva, a ta se mohou rychleji regenerovat.

Boj s povislou bradou

Základem obličejové gymnastiky je držení hlavy. Pro tento cvik vtáhněte bradu mírně dovnitř a temeno hlavy směřujte vzhůru. Bradu však udržujte vzhledem k zemi ve vodorovné poloze a pootevřete ústa. Hřbet ruky položte pod bradu a bradou proti němu mírně tlačte. Vydržte 4 – 6 vteřin.

U druhého cviku na povolenou bradu zavřete ústa, srolujte jazyk, a ten tlačte proti patru. Pod bradu si pak položte prst pro pocit napětí a pracujících svalů.

Krásný úsměv bez vrásek

Cvik proti vráskám kolem koutků úst spočívá v tom, že rty stisknete k sobě, ukazováčky položíte na vrásky v koutcích a povolíte.

Zatočte s vějířky kolem očí

Vytvořte si s prstů brýle (spojením palce s ukazováčkem) a prstové brýle pak přiložte na oči. Brýlemi pak opatrně napínejte pokožku nahoru – dolů a přitom mrkejte.

Vyzmizíkujte vrásky z přemýšlení

Konečky prstů přiložte na okraj vlasů a 10 až 30 vteřin jemným krouživým pohybem tlačte.

Co se týče pravidelnosti cvičení, po třicátém roku bychom měli cvičit dvakrát denně po dobu deseti minut.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.