Opar na rtech měl snad každý z nás. Je to velmi nepříjemná záležitost, která dokáže pěkně potrápit. Co opary způsobuje a jak se jich zbavit?

Opary na rtech způsobuje virus. Pokud se vám jednou dostal do těla, objeví se opar kdykoli, kdy bude váš imunitní systém oslaben. Opary jsou malé puchýřky, které se nejčastěji objevují na rtech.

Opary na rtech: Jak vznikají?

Předtím, než se opar na rtech objeví, cítíme zpravidla tlak a horkost na rtech nebo v okolí úst. Opar způsobuje virus, který je v době nečinnosti uložen v nervových buňkách. Probouzí se v době, kdy je náš organizmus oslabený (např. v době nachlazení nebo chřipek). Vznik oparů podporuje i stres nebo vyčerpání.

Virus, jímž se opar přenáší, je nakažlivý. Pozor proto na situaci, kdy má váš partner opar na rtech, a bude vás chtít políbit. Virus se může rozšířit i používáním stejné sklenice apod.

Opar na rtech zpravidla trvá 10 dní. Již v jeho počátečním stádiu, kdy cítíte pálení a pnutí na ústech se vyplatí začít ho léčit. Jak na opar na rtech?

Opary na rtech: Léčba

Nejprve se zkuste zamyslet nad tím, proč se u vás opar na rtu objevil. Jaká je příčina, že se virus probudil k činnosti? Jste nachlazeni, vyčerpáni nebo ve stresu? Pokud jde o stres nebo vyčerpání, berte opar na rtu i jako signál, že se máte zklidnit a relaxovat.

Na opar na rtech můžete použít některou z mastí, jako je například Vectavir nebo Zovirax. Koupíte je v lékárnách. Dopřejte si také dostatek vitamínů. Především vitamín C, který podpoří obranyschopnost organismu. Najdete ho v ovoci, jako je například pomeranč nebo rakytník.

Opar na rtech můžete zkusit léčit také meduňkovým krémem. Pokud neseženete krém, uvařte si silný odvar z meduňky a omývejte si jím rty.

Prevence oparu na rtech

Pokud trpíte opary na rtech, myslete také na prevenci. Virus se totiž léčit nedá, a proto je prevence velmi důležitá. Na podzim, v zimě a na jaře, kdy je zvýšené riziko, že dostanete chřipku nebo se nachladíte, zvyšte přísun vitamínů.

Jestliže víte, že u vás opary na rtech spouští vyčerpání a stres, dbejte na pravimadelnou relaxaci a odpočinek.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Komentáře uzavřeny.