Vídáte někdy v letních, rozpálených ulicích slečny v kanadách? Říkáte si, jak se jim musejí potit nohy, ale sami moc dobře víte, že vám se potí, i když kanady nenosíte a i když není léto? Možná si také říkáte, jak je ten svět nespravedlivý, nebo se divíte, proč se vám ta chodidla potí jen tak sama od sebe. Pojďme se proto na toto téma podívat společně. Víte, proč se vaše nohy tolik potí? Víte, jak pocení nohou předcházet a bránit?

Pocení všeobecně je přirozeným mechanismem naše organismu. Tělo prostřednictvím pocení reguluje svoje teplotu. V podstatě to znamená, že jakmile se začne vaše tělo přehřívat, vy se začnete automaticky potit. A ano, naše tělo se potí, i když jsme nervózní či nejsme ve své kůži. Na těle jsou dokonce specifická místa, která se potí nejvíce, neboť obsahují nejvíce potních žláz. Všichni je známe. Jedná se o čelo, podpaží, záda, dlaně a kupodivu i o chodidla, přičemž na posledních dvou jmenovaných místech se nachází nejvíce potních žláz.

Základem je správná hygiena

Základním pravidlem v boji s pocením, ať už pocením chodidel či jakékoli jiné části lidského těla, je hygiena. U chodidel je pak hygiena dvakrát důležitější, neboť například dlaně jsou volně vystaveny vzduchu a tak se z nich pot odpařuje, kdežto chodidla jsou většinou skryta v botách a tak se spíše zapařují, než odpařují. Vytváří se tak skvělé prostředí pro bakterie a díky nim i typický pach zapařených nohou.

Pedikúrou proti zápachu

Bakterie se navíc usazují hlavně ve zhrublé kůži na patách. Druhým krokem proti páchnoucím zapařeným nohám je pravidelný pedikúra. V první řadě se obrušování pat věnujte sama a v druhé řadě byste si čas od času měla dopřát péči odborníka, s kterým si užijete chvilku relaxace.

Správné obutí

Dalším krokem proti pocení nohou je správné obutí a teď nemáme na mysli pouze boty, ale také ponožky, neboť i v nich se může vaše noha potit. Co se ponožek týče, vhodným materiálem zabraňujícím pocení nohou může být stoprocentní bavlna nebo i syntetický materiál. Vyzkoušejte si tedy, co sedí zrovna vám. Hlavní zásadou by však mělo být, že levnými ponožkami nic nezachráníte.

Kromě ponožek pečlivě vybírejte i boty. Nejlepším řešením jsou samozřejmě boty otevřené, ve kterých noha dokonale větrá (samozřejmě si do nich nesmíte brát ponožky). V zimě si však těžko obujete otevřenou obuv, a tak se vám nejlepší volbou stanou kožené boty či boty s membránou.

Přípravky proti pocení nohou

S vaším problémem vám určitě pomohou i v drogerii nebo v lékárně. Na trhu najdete velké množství různých přípravků, které slibují, že pocení nohou omezí. Pokud si s výběrem nevíte rady, pak si projděte internetové diskuze lidí se stejnými problémy nebo se poraďte se svým lékárníkem.

Léčivá koupel

Mnozí odborníci se shodují v otázce účinků léčivých koupelí, které vaším nohám pomohou. Mezi přísady, které z obyčejné koupele udělají koupel léčivou, patří sůl, ocet či šalvěj.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Komentáře uzavřeny.