Jedním z nejnepříjemnějších problémů bývá pocení. Ještě horší než pocení bývá nadměrné pocení, které nás netrápí jen v horku a při sportu, ale neustále, dokonce i při spaní. Co nadměrné pocení znamená? Snaží se nám naše tělo něco říci, nebo jde jen o běžný problém, který je spíše nepříjemností než závažným problémem?

Nadměrné pocení bývá často spojováno s nervovými výkyvy, vypětím, vyčerpáním nebo stresem. Pocení bývá dokonce i průvodním znakem, který nás prozradí, když lžeme či podvádíme. Nadměrné pocení, které nás však doprovází každým dnem a při každé činnosti, mívá často nepříjemné dopady. Nadměrné pocení může vést k frustraci a bohužel i k vyloučení ze společnosti. Dá se proti němu bojovat?

Pocení bývá vnímáno jako jedno z moderních tabu. Nevzhledné mokré skvrny v podpaždí nám na kráse nepřidají a samotný pach potu je spíše odrazující.

nadměrné pocení

Nadměrné pocení

Jak poznáme nadměrné pocení?

Ptáte se jaký je rozdíl mezi běžným a nadměrným pocením? Největší rozdíl najdeme v částech těla, na kterých se potíme. Při běžném pocení je pot vylučován v podpaží, na čele a na dlaních. Při nadměrném pocení se potíme i na dalších částech našeho těla a hlavně se na nich potíme více méně neustále, ať běháme, nebo sedíme.

Proč se vlastně potíme?

Pot je vylučován z důvodu regulace teploty organismu. Díky pocení pak nedochází k přehřátí organismu. To znamená, že člověk, který se naopak nepotí vůbec nebo nedostatečně, trpí na úpaly.

Pocení je vlastně i signálem, který nám říká, že náš celý organismus funguje v pořádku.

Vlivy na nadměrné pocení

Věnujete dostatek času hygieně? Používáte deodoranty, antiperspiranty, voňavky, parfémy a toaletní vody? Bohužel se nedostavuje žádný výsledek? Pocení však není výsledkem hygieny, ale zdravotního stylu, zdravotním stavu, činnosti nervového systému a samozřejmě činnosti potních žláz. Nezanedbatelnou skutečností je i to, že muži se potí více než ženy.

Vrátíme-li se ještě k našemu životnímu stylu, pak musíme uvést, že za nadměrné pocení mohou kořeněná a pikantní jídla, přehřátá strava, kofein, nikotin i alkohol.

Nadměrné pocení však může symbolizovat i zhoršení zdravotního stavu či doprovázet přicházející onemocnění. Pocení také může být symptomem doprovázejícím změnu hormonální produkce, například mensesu nebo menopauzy.

Nadměrné pocení jako symptom

Nadměrné pocení však může znamenat i vážný zdravotní problém, například tuberkulózu, malárii, hypertyreózu (zvýšená funkce štítné žlázy), onemocnění podvěsku mozkového, cukrovku, neurologické onemocnění, nádory, otravu léky či drogovou závislost.

Pokud vás tedy nadměrné pocení trápí, raději navštivte svého lékaře.

Jak zamaskovat pocení?

Běžné pocení většinou zamaskujeme užíváním deodorantů, antiperspirantů a pravidelnou hygienou.

Postoupit můžete i kosmetický zákrok, tzv. vodní iontoforézu. Pocení lze odstranit i vstřikováním botulotoxinu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.