Trpíte návaly horka? Nadměrně se potíte? Pokud je vám kolem padesátky, jedná se pravděpodobně o příznaky menopauzy. Jaké jsou příčiny návalů horka a pocení? Jak se jich zbavit?

Pocení je důležité pro tělo každého člověka, protože udržuje správnou teplotu těla a zbavuje nás škodlivých látek. Nadměrné pocení (hyperhidróza) je ale nepříjemné a za jistých okolností může být i nebezpečné. Nadměrné pocení je jedním z příznaků menopauzy. Většinou bývá také doprovázeno návaly horka.

Návaly horka a menopauza

Menopauza neboli klimakterium není u ženy moc příjemným obdobím. Většinou nastává mezi 45. – 55. rokem, kdy ženě přestanou vaječníky uvolňovat vajíčka a přestane menstruovat. Přibližně pět až deset let před ukončením menstruace může mít nepravidelné měsíčky. Právě v této době se většinou objevují návaly horka, podrážděnost nebo deprese.

Pocení a menopauza

Pocení (někdy dokonce nadměrné) je dalším průvodním znakem nadcházející menopauzy. V této době probíhají v těle ženy hormonální změny a klesá hladina estrogenu v těle. Pocení a návaly horka se upraví po dosažení hormonální rovnováhy.

Nadměrné pocení ovšem může nastat i z jiných příčin. Nejčastěji se jedná o zvýšenou činnost štítné žlázy, infekční nemoci nebo neléčenou cukrovku. Své způsobí i deprese, stres nebo pocity úzkosti.

Návaly horka a pocení: Jak na ně?

Dnes se většinou vše řeší léky. Stejně je tomu i v případě menopauzy. Je sice lákavé nechat si upravit hormony v těle prostřednictvím prášků a zbavit se nepříjemných návalů horka a pocení, ale otázkou je, zda je to přirozené. Navíc dlouhodobé užívání hormonů může podpořit vznik rakoviny prsu.

Přitom existují i přírodní postupy, jak se zbavit návalů horka a pocení v menopauze. Začněte u svého jídelníčku a životního stylu! Pokud kouříte, tak přestaňte. Omezte také konzumaci kávy, silně kořeněných jídel a alkoholu. Naopak do svého jídelníčku pravidelně zařaďte sóju a sójové pokrmy, které obsahují rostlinné hormony, jež mohou zmírnit příznaky menopauzy.

Konzumujte také potraviny s vysokým obsahem kalcia (v tomto věku totiž hrozí řídnutí kostí). Ke snídani si například dopřejte sklenici mléka, ke svačině si dejte jogurt.

Za návaly horka a pocením často stojí zvýšený cholesterol, proto omezte tučná jídla a pravidelně se hýbejte!

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Komentáře uzavřeny.