Různé odborné průzkumy týmů lékaře prokázaly, že různé poruchy štítné žlázy jsou v dnešní době na vzestupu. A to zejména v západních zemích. Problémy se štítnou žlázou mají hlavně ženy. Existují různé poruchy štítné žlázy.

Štítná žláza

Štítná žláza je důležitá zejména pro regulaci hormonů, bez správné funkce štítné žlázy, nemůže ani lidské tělo fungovat zcela správně. Štítná žláza je umístěna v oblasti krku. V některých případech souvisí problémy a poruchy štítné žlázy s nedostatkem přirozeného jódu (umělý jód není náhradou).

Jak se projevují problémy se štítnou žlázou?

První problémy se štítnou žlázou se často objevují v období dospívání. Mohou se tam objevovat různé příznaky a projevy. Příznaky, které se objevují při onemocnění štítné žlázy jsme si popisovaly v článku štítná žláza příznaky, kde je uvedeno jak můžete pomocí různých příznaků poznat, že s vaší štítnou žlázou není něco úplně v pořádku. Pak je vždy nutné navštívit odborného lékaře, aby stanovil správnou diagnózu. To je naprosto klíčové pro správnou další léčbu.

Vyšetření u lékaře

Nejprve je nutné absolvovat vyšetření u obvodního lékaře, ten se zeptá na projevy (podívejte se na článek štítná žláza projevy) a provede základní vyšetření. Ve většině případů vám pak stejně napíše doporučení k odbornému lékaři, který se zaměřuje právě na různé poruchy štítné žlázy. Ať už se jedná o zvýšenou činnost štítné žlázy nebo naopak sníženou činnost štítné žlázy.

Štítná žláza a váha

Při potížích se štítnou žlázou se velmi často objevují také problémy se štítnou žlázou. I v článku štítná žláza poruchy jsme uváděly, že špatná funkce štítné žlázy může způsobovat jak velké zvedení hmotnosti, tak naopak velké klesání hmotnosti, kdy postižená končí na hranici podváhy a nedaří se jí za žádnou cenu nabrat ani kilo. Ano i to může způsobovat špatně fungujicí štítná žláza.