Trápí vás plíseň nehtů? Jak vzniká a jak ji poznat? Co na plíseň nehtů účinkuje a jak se jí bránit?

Plíseň nehtů (onychomykóza) nevypadá zrovna přitažlivě a může nás pěkně potrápit. Plíseň nehtů je jednou z nejčastějších nemocí, které nehty postihují. Plíseň nehtů je nejen nevzhledná (mění se zabarvení a struktura nehtu), ale může být i bolestivá.

Plíseň nehtů a příčina

Plíseň nehtů si můžeme přinést z bazénu nebo si ji přivezeme jako nechtěný suvenýr z dovolené. Plíseň nehtů, ale třeba i nohou obecně, se šíří celkem snadno právě v takových společných prostorech, kde lidé chodí bosy. Plíseň nehtů se totiž šíří přímým kontaktem, takže stačí, abyste se prošli po stejných dlaždicích jako člověk, který již plísní trpí a může být vymalováno.

Příčinou plísně nehtů je ale třeba i nošení uzavřené a neprodyšné obuvi. Své může udělat také cukrovka nebo obezita. Nehtům nepřidá ani nadměrné pocení.

Jak plíseň nehtů vypadá?

Plíseň nehtů je opravdu nevzhledná. Nehet napadený plísní změní barvu – může zežloutnout, zhnědnout, objeví se na něm skvrny. Nehet se pak pod vlivem infekce láme, je šupinatý, odlupuje se.

Plíseň nehtů je nejprve nenápadná, ale pokud se neléčí, může se nepříjemně rozrůst a pořádně nás potrápit.

Plíseň nehtů: Jak ji léčit?

Plíseň nehtů nepodceňujte. Určitě nic nezkazíte tím, když se vydáte ke kožnímu lékaři. Na plíseň nehtů prý zabírá přípravek s houbu Pythium oligandrum. K dostání je i bez lékařského předpisu (zakoupit ho můžete v lékárně).

Pomoci prý může také konopná mast. Jestliže holdujete spíše bylinkám a babským radám, můžete zkusit česnek, který prý s plísní také může zatočit – je třeba obrnit se ale trpělivostí a pravidelně si česnekem nehty napadené plísní potírat.

Plíseň nehtů: Prevence

– Při návštěvě bazénu používejte pantofle

– Vybírejte si čisté a prověřené bazény

– Noste kvalitní obuv, která dovoluje nohám dýchat

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.